איך להחלים לאחר ניתוח למתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן הינו ניתוח המאפשר בטן חלקה ושטוחה – לאלה מבינינו שיש להם קצת כרס, ועור רפוי ועודף בבטן אחרי לידות או ירידה במשקל.

מהן הפעולות שיעזרו לך להחלים מניתוח למתיחת בטן – ומה חשוב שתדעו?

במהלך ניתוח למתיחת בטן, מנתקים את העור והשומן משרירי הטן, מותחים ומחזקים את דופן הבטן עי’ קירוב  וקשירת שרירי הבטן שהתרחקו זה מזה כתוצאה מלידות או מהשמנת יתר. פעולה זו גורמת למגבלה בתנועה, ולתחושת מלאות וגם כאבים בימים הראשונים שלאחר הניתוח. מי שעברה ניתוח קיסרי – עשויה להכיר את ההרגשה. לאחר מתיחת דופן הבטן  מותחים את העור ומסירים את העודף. פעולה זו גורמת לתחושת מתח על העור ולכן מומלץ בימים ראשונים לאחר הניתוח  לשכב ולהתהלך מעט בכיפוף כדי להקטין את המתח על העור. המתח משתחרר כעבור מספר ימים.

על מנת לאפשר החלמה מלאה, חשוב בימים הראשונים לנוח, ובמידת הצורך גם לקחת משככי כאבים.  חשוב מאוד להקפיד על תנועה על מנת לאפשר זרימת הדם טובה, ולהפחית סיכוי להיווצרות סיבוכים בזרימת הדם או פקקת. לכן, אנחנו ממליצים ביומיים שלושה לאחר הניתוח, להקפיד על מנוחה (לא לשכב במיטה במשך כל היום), לשתות הרבה, להשתמש במשככי כאבים במידת הצורך – ולהקפיד על הליכה  בבית ואם אפשר, לפחות בהתחלה, בליווי מבוגר שיכול לעזור אם מתקשים או מרגישים מעט סחרחורת. בהחלט ניתן, למשל, לגשת להתקלח, לגשת לשירותים, לגשת למטבח וכדומה.

איזו פעולה צפויה להיות לכם קשה במיוחד בימים הראשונים?

התפירה של שרירי הבטן מקשה על הפעלה השרירים באזור, מה שיגרום לקושי בתנועה מסוימות (כמו קימה מהמיטה, הזדקפות ועוד, כל תנועה שגורמת להפעלת שרירי הבטן). לכן – עשו כמה שאתם יכולים ואל תדאגו. השרירים מחלימים במהירות. אחרי הניתוח מומלץ   ללבוש חגורת בטן אלסטית. שגם מצמידה את עור הבטן אל השרירים וגם תומכת בשרירי הבטן ומקטינה את הכאב.

שמרו על סביבה נקייה במיוחד

אזור הניתוח החיצוני עשוי להזדהם אם לא תשמרו עליו היטב. לכן, אנחנו ממליצים לשמור על ניקיון אזור הניתוח ועל הסביבה שבה אנו חיים. מומלץ על מקלחת לפחות פעם אחת ביום, לרחוץ את הפצע הניתוחי במים וסבון. החלפת בגדים ומצעים נקיים בתדירות גבוה. לטפל בפצע בידיים נקיות, רצוי להשתמש בכפפות. (בקשו ממישהו שיחליף עבורכם את המצעים, מפני שבימים הראשונים אתם תתקשו לעשות זאת בעצמכם). וותרו על לינה ביחד עם חיות המחמד.

מה קורה אם צוחקים / משתעלים / מתעטשים?

הכאבים שהכי קשה להתארגן לקראתם, הם אלה הבלתי צפויים המפעילים באופן פתאומי ועוצמתי את שרירי הבטן – כמו שיעול, עיטוש או צחוק. ההמלצה היא להחזיק ולתמוך בידיים או עם כרית את הבטן כדי להקטין  עד כמה שאפשר את  המתח של שרירי הבטן.

כמה זמן זה צפוי להימשך?

ההחלמה מניתוח מתיחת בטן הינה תהליך ואתם נמצאים במגמת שיפור מתמיד החל מיומיים שלושה לאחר הניתוח. כבר בשבוע שלאחר הניתוח תוכלו לחזור לפעילות מבוקרת ושגרתית. כחודש עד חודשיים לאחר הניתוח – תוכלו לחזור לשגרת פעילות מלאה, כולל פעילות גופנית. מומלץ לחזור לפעילות גופנית בצורה מבוקרת ונקיטת משנה זהירות בהפעלת שרירי הבטן ובהרמת משאות כבדים. אם אתם מתאמנים עם איש מקצוע – חשוב שתיידעו אותו על הניתוח כך שיוכל לבקר את העומסים המופעלים על שרירי הבטן שלכם.

הירידה בתחושה באזור

לעיתים, לאחר הניתוח מרגישים את עור הבטן רדום, תופעה זו חולפת מעצמה עם הזמן במהלך ההחלמה והתחושה חוזרת . אולם יכול לקרות שהתחושה לא תחזור  במלואה או לעתים מאוד רחוקות  לא חוזרת ותחושת רדומות נשארת. מצב זה אינו מסוכן ואינו אומר שקרה סיבוך  כל שהו בניתוח.

צלקת

כמו לאחר כל ניתוח גם אחרי ניתוח מתיחת בטן נשארות צלקות. הצלקת נמוכה בשיפולי הבטן אך ארוכה יחסית, ככל שמסירים יותר עור כך מטבע הדברים הצלקת  ארוכה יותר. בדרך כלל הצלקת דקה ועדינה, אולם לפעמים היא יכולה להיות עבה גסה, בולטת ואף מציקה, ריפוי הצלקת תלוי בתגובת העור ויכולת הריפוי שלו. לרוב ניתן להסתיר את הצלקת בתוך הביקיני, כך שמי שהתביישה בבטנה ולבשה בגד ים שלם או מכנס, יכולה אחרי הניתוח שוב ללבוש ביקיני.  במתיחות בטן גדולות כאשר יש צורך לשחרר את לטבור  ולחברו מחדש נשארת צלקת גם בהיקף של הטבור.  אך צלקת זו לרוב בקושי נראית לעין.

ד"ר שלמה ברודובסקי מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית בעל ותק של למעלה מ-30 שנות ניסיון בתחום, סגן מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית במרכז רפואי "אסף הרופא" וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. עורך ניתוחים פלסטיים ואסתטיים הכוללים: הגדלת חזה, הרמת חזה, הקטנת חזה בקרב נשים וגברים, מתיחת בטן ושאיבת שומן, ניתוחי אף, ניתוח פלסטי להצמדת אוזניים, ניתוחי עפעפיים. לתיאום פגישת ייעוץ במרפאה צלצל/י 03.9670653
ניתוחים נוספים
everest credit
צרו קשר
לחצו לחיוג