ניתוח אף – כל מה שצריך לדעת!

ניתוח אף – כל מה שצריך לדעת!

ייעוץ מקדים עם הרופא המנתח

בייעוץ שלפני ניתוח אף חשוב מאוד לדון עם הרופא על הציפיות שלך מהניתוח ועל אפשריות הניתוח.
מכיוון שהאף הוא איבר שנמצא במרכז הפנים ומהוה חלק חשוב מהם, חשוב שהאף המתוקן יראה טבעי ויתאים למבנה הפנים וישתלב בהם. לא פעם קורה שהמועמד לניתוח מדמיין לעצמו אף בצורה מסוימת או אף שהוא ראה אצל מישהו אחר, אך אינו מבין שאף כזה אינו מתאים עוברו.
מתפקידו של המנתח לדעת להתאים בין מבנה הפנים למבנה האף כך שישתלבו אחד עם השני.

מידע על תהליך ניתוח פלסטי באף

לפני הניתוח

לפני הניתוח חייב כול מועמד לעבור בדיקה על ידי המנתח, שכוללת:

  • בדיקה חיצונית של האף, סוג העור, המבנה הגרמי: סחוסים ועצמות האף.
  • בדיקה פנימית שכוללת את המחיצה, הקונכיות והרירית.

חשוב לוודא שאין הפרעות נשימה דרך האף ובמידה ויש כאלו, חשוב לטפל גם בהם.

כהכנה לפני הניתוח מבצעים:

  • בדיקות דם
  • צילומי אף מארבע זוויות שונות

מהלך הניתוח

ניתוח אף מתבצע תחת הרדמה כללית או מקומית בידי מנתחים בעלי רקע בניתוחים פלסטיים או ברפואת אף-אוזן גרון או שניהם ובדרך כלל אין צורך להישאר את הלילה בבית החולים הפרטי מעבר ליום הניתוח עצמו.

לאחר זריקת טשטוש, הרדמה כללית או הרדמה מקומית, המנתח מבצע חתכים המאפשרים לו גישה נוחה אל הסחוסים ועצמות האף, על פי רוב החתך נעשה בתוך האף ולכן אינו משאיר צלקות חיצוניות בתום הניתוח.

בשלב הבא, המנתח יכול להוציא חלקים מהסחוס או העצם או לפי הצורך להוסיף רקמות כמו סחוס או עצם מהגוף או ממקור סינטטי, לבצע היצרות האף והנחיריים, להרים או להנמיך את קצה האף.

במידת הצורך, אפשר גם לתקן את מחיצת האף כדי לאפשר נשימה טובה יותר.

בתום שלב העיצוב תופר המנתח את החתכים ותומך באף על ידי סד חיצוני שנועד לתמוך במבנה החדש עד להחלמה. במקרים מסוימים ישנם מנתחים שמוסיפים פתילים (טמפונים) בנחיריים כתמיכה נוספת.

מתי כדאי לעשות ניתוח אף?

למעט מקרים חריגים, ניתן לבצע ניתוח אף אך ורק בתום התפתחות מלאה, לרוב אחרי גיל 17-18. אם הניתוח יבוצע ליפני כן האף עלול להמשיך להתפתח ולשנות את תוצאות הניתוח ואף לגרום לסיבוכים רפואיים.

למה לצפות לאחר הניתוח?

לרוב אין כאבים לאחר ניתוח אף. אך במידה ויש אפשר להשתמש במשככי הכאבים המקובלים.

לאחר ניתוח פלסטי באף, האף מקובע בסד גבס או בסד מחומר פלסטי למשך כשבוע.

24-48 שעות לאחר הניתוח מוסרת התמיכה מהחלק הפנימי של האף וכשבוע מאוחר יותר מוסרות גם התחבושות וסד התמיכה החיצוני.

בשלב הזה סביר להניח שהפנים ירגישו קצת נפוחות ואזור העיניים והאף יראה תפוח עם סימני שטף דם מסביב לאף והעיניים.

בחלק מהמקרים המנתחים מוצאים לנכון להמליץ על קומפרסים קרים שיכולים לעזור מאד בהפחתת הנפיחות. השלב הלא נעים הזה עובר כ – 10 עד 14 יום לאחר הניתוח. רוב הנפיחות יורדת במהלך החודש הראשון אם כי את התוצאה הסופית אפשר לראות רק כעבור מס’ חודשים עד שנה.

סיכונים בניתוח אף

סך הכול מדובר בניתוח שכיח ברמת סיכון לא גבוהה. הבחירה במנתח מנוסה ואמין יכולה לצמצם את הפוטנציאל לבעיות במהלך הניתוח ואחריו. אך יחד עם זאת חשוב לזכור שניתוח אף הינו הליך רפואי מורכב וככזה הוא טומן בחובו אי אילו סיכונים וחשוב לקחת אותם בחשבון. בין היתר מדובר בדימומים, פציעה של מחיצת האף, בעיות ברקמת עור, זיהומים, בצקת קבועה של רירית האף שעלולה לגרום לקשיי נשימה וסיבוכים בהרדמה.

נקודות למחשבה

האף הינו אחד מהאלמנטים הבולטים ביותר בפנים שלנו. למבנה האף וצורתו יכולות להיות השלכות משמעותיות על הדימוי העצמי והמראה. אם את או אתה לא מרוצים מצורתו של האף ומראותו, ניתוח אף הינו הפיתרון בדומה לניתוחים פלסטיים אחרים.

גם במקרה של ניתוח אף יש סיכוי גבוה מאד שתצאו מרוצים מהתוצאה ותזכו לשינוי לו ייחלתם ולמראה עליו חלמתם אולם אתם יכולים גם להתאכזב, אם התוצאה לא תהיה כפי שדמיינתם. במיוחד אם הקפדתם לבחור איש מקצוע טוב שידע להסביר לכם את האפשרויות והמגבלות לגבי האף שלכם תיאום ציפיות כנה ופתוח לפני הניתוח יכול למנוע אכזבות קשות אחריו.

תמונות לפני ואחרי ניתוח אף

ד"ר שלמה ברודובסקי מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית בעל ותק של למעלה מ-30 שנות ניסיון בתחום, סגן מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית במרכז רפואי "אסף הרופא" וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. עורך ניתוחים פלסטיים ואסתטיים הכוללים: הגדלת חזה, הרמת חזה, הקטנת חזה בקרב נשים וגברים, מתיחת בטן ושאיבת שומן, ניתוחי אף, ניתוח פלסטי להצמדת אוזניים, ניתוחי עפעפיים. לתיאום פגישת ייעוץ במרפאה צלצל/י 03.9670653
everest credit
צרו קשר
לחצו לחיוג