ניתוח הרמת עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים נועד להסיר את העור העודף והצנוח ולטפל בשקיות השומן בעפעפיים עליונים ותחתונים, שמקנים לעין מראה מבוגר ועייף. עודפי העור יכולים לצנוח ולכסות את הגבול העליון של העפעף ואף לרדת מתחתיו. לפעמים צניחת העור בעפעף העליון גורמת להפרעת ריאה.

ניתוח הרמת עפעפיים

לניתוח עפעפיים יכולים להזדקק גברים ונשים, לרוב בגיל מבוגר, אך לפעמים גם צעירים. בפגישה הראשונה בין המטופל למנתח, חשוב לאבחן את הסיבות שגורמות לצניחת עור העפעפיים. חשוב להתרשם מגובה הגבות . גבות צנוחות מגבירות את צניחת העפעף, לעיתים הרמת הגבות בלבד גורמת למתיחת העור העפעף , פתיחת העין ולמראה צעיר ואטרקטיבי של העין. לעומת זאת הורדת עור העפעף ללא טיפול בגבות יכולה לא להספיק לתיקון צניחת העפעף. מטרת הניתוח להחזיר לעיניים ולפנים את המראה הצעיר והרענן.

הליך ניתוח עפעפיים

הניתוח מתבצע לרוב בהרדמה מקומית עם או ללא טשטוש, אך ניתן לבצעו גם בהרדמה כללית. בהתאם לרצונו של המטופל/ת. במהלך הניתוח מסירים את עודפי העור והשריר ועודפי השומן שיוצר שקיות בולטות.

הצלקות שנשארות לאחר הניתוח כמעט ולא נראות לעין תוך זמן יחסית קצר. בעפעף התחתון החתך ממוקם מתחת לקו הריסים. כאשר אין צורך בהסרת העור אלא שומן בלבד (לרוב באנשים צעירים) החתך יכול להתבצע דרך הרירית בצד הפנימי של העפעף ללא חתכים חיצוניים.

היום שאחרי ניתוח עפעפיים

לאחר הניתוח יכולים להופיע:

  • שטפי דם ונפיחות שחולפים תוך מס’ ימים עד שבוע. מומלץ להשתמש ברתיעות קרות מיד לאחר הניתוח כדי להקטין את שטפי הדם והנפיחות.
  • אדמומיות, דמעות או יובש בעין. תופעות אילו חולפות עם הזמן אך חשוב לטפל בהן בהקדם כדי למנועה סיבוכים בעתיד.

סיבוכים אפשריים

יובש וגירוי בעיניים

לפני הניתוח חשוב לוודא שהמטופל/ת אינו סובל/ת מיובש בעיניים. ישנו סיכוי גבוה של החמרה לאחר הניתוח. היובש יכול לגרום לנזק בקרנית העין. אם היובש מופיע במהלך תקופת ההחלמה, חשוב להשתמש בתחליפי דמעות עד שהתופעה תחלוף.

שטפי דם

שטפי דם ונפיחות העפעפיים מופעים תוך זמן קצר אחרי הניתוח אך חולפים תוך מס’ ימים עד שבוע. לעתים נדירות לאחר ספיגת שטפי הדם נשארת התכהות מסביב לעיניים. תופעה נדירה ביותר היא דימום שמתפתח מאחורי גלגל העין. תופעה זו מחייבת התערבות כירורגית דחופה בחדר ניתוח. התופעה מתבטאת בכאב חריף, נפיחות ופגיעה בראיה.

משיחה של העפעף התחתון כלפי מטה –( אקטרופיון)

יכול לקרות בימים הראשונים לאחר הניתוח, בשל בצקת של עור העפעף. התופעה חולפת עם ירידת הבצקת. במידה והתופעה לא חולפת יש צורך בניתוח מתקן. התופעה באה לידי ביטוי ע”י חשיפת יתר של לובן גלגל העין. יכולה לגרום ליובש ונזק לקרנית העין.

סיבות לאקטרופיון:

  1.  רפיון יתר של העפעף התחתון.
  2.  כריתת יתר של עור ושריר של העפעף התחתון.
  3.  התכווצות הצלקת הניתוחית. לרוב עיסוי העפעף כלפי מעלה יכול לפתור את הבעיה. הזלפת דמעות מלאכותיות מונע את יובש הקרנית ופגיעה בה. במידה והבעיה לא חולפת במהלך מס’ חודשים, יש צורך לבצע ניתוח מתקן.

צניחת עפעף עליון

סיבוך מאוד נדיר. אפשר לתקן ע”י ניתוח.

צלקות

לרוב עור העפעפיים מצטלק טוב מאוד, כעבור מס’ חודשים הצלקות בקושי (אם בכלל) נראות לעין. אולם ישנם אנשים שיכולים לפתח צלקות עבות וגסות גם בעפעפיים. תופעה זו לא ניתן לצפות מראש לפני הניתוח. לרוב אילו אנשים שסובלים מצלקות גסות ועבות במקומות אחרים בגוף.

בלט של שארית שומן

מטרת הניתוח להסיר את השומן העודף והבולט שגורם לשקיות מעל ומתחת לעיניים. חשוב להסיר את השומן במידה הנכונה. עדיפה תמיד השיטה השמרנית . עדיף להסיר קצת פחות מאשר קצת יותר מדי. קל מאוד להסיר את השומן שנותר אך קשה למלא את החסר. הסרת יתר של השומן יכולה ליצור עין שקועה.

ראיה כפולה או ראיה מטושטשת

יכולה להופיע בתום הניתוח או זמן קצר אחריו, נגרמת כתוצאה מהמשחה ששמים בעין כדי להגן עליה בזמן הניתוח. התופעה חולפת מעצמה תוך זמן קצר. ראיה כפולה שנמשכת מס’ ימים יכולה להיות כתוצאה מבצקת (נפיחות) שיוצרת לחץ על שרירי העין. התופעה חולפת עם ירידת הבצקת.

עין דומעת

תופעה זמנית שנגרמת מלחץ על תעלת הניקוז של הדמעות כתוצאה מהבצקת. חולפת עם ירידת הבצקת.

פיגמנטציה של עור העפעפיים

(התכהות של עור העפעפיים) נוצרת כתוצאה משקיעת מרכיבי הדם לאחר ספיגת שטפי הדם. יכולה להיווצר באנשים שיש להם נטייה לכך.

ד"ר שלמה ברודובסקי מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית בעל ותק של למעלה מ-30 שנות ניסיון בתחום, סגן מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית במרכז רפואי "אסף הרופא" וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. עורך ניתוחים פלסטיים ואסתטיים הכוללים: הגדלת חזה, הרמת חזה, הקטנת חזה בקרב נשים וגברים, מתיחת בטן ושאיבת שומן, ניתוחי אף, ניתוח פלסטי להצמדת אוזניים, ניתוחי עפעפיים. לתיאום פגישת ייעוץ במרפאה צלצל/י 03.9670653
everest credit
צרו קשר
לחצו לחיוג