מומים מולדים בשדיים

פיטמה נוספת: Polythelia

פיטמה נוספת מופיעה בשכיחות של כ-1-5% של האוכלוסייה. יכולה להתפתח הן בגברים והן בנשים.פטמה נוספת  מתפתחת לרוב לאורך קו החלב (קו אנכי אנכי ) בדומה לפטמות ביונקים אחרים. פטמה נוספת מתפתחת לרוב מתחת לקפל התת שדי אך יכולה להתפתח גם על החזה וגם על הבטן. לאורך קו החלב. היא יכולה להיות חד או דו צדדית. לרוב היא יותר קטנה מהפטמה הרגילה, יכולה להיות מוקפת  בעטרה.  מתחת לפטמה יכולה להתפתח רקמת שד בכמות כזו או אחרת. רקמה זו יכולה להתנהג כשד לכל דבר. פיטמה נוספת יכולה להיות מלווה בשינויים מולדים במע’ דרכי השתן. מכיוון שמומים אילו נדירים לא נהוג לבצע בירור מע’ דרכי השתן אלא אם ישנם סימנים נוספים. הטיפול בפיטמה נוספת הוא כירורגי ומבוצע לרוב מסיבות אסתטיות בלבד אלא אם ישנם גירויים או הפרעות אחרות.

פיטמה שקועה

תופעת הפטמה השקוע תוארה לראשונה ב-1840 היא מופיעה בשכיחות של כ- 2% מהאוכלוסייה הרגילה עם שכיחות משפחתית של כ50% .  שקיעת הפטמה נגרמת על ידי התפתחות לא מספקת של צינוריות חלב והיוצרות מיתרים צלקטיים בתקופת ההתפתחות העוברית של השד. הפטמה נמשכת פנימה ואינה יכולה לבלוט. פטמה שקועה מהווה את עיקר הפרעה אסתטית אך יכולה גם לגרום גם לקושי מכני בהנקה. חלק מהנשים מצליחות להניק בזכות השינויים שעובר השד בזמן ההיריון. שינויים שיכול לגרום לפטמה להזדקר  ולבלות במלואה או חלקית. מספיק כדי לאפשר הנקה. הטיפול בפטמה שקוע לרוב הינו כירורגי וכולל חתך בבסיס, שחרור צינוריות החלב והרקמה הצלתי על ידי חיתוכם. קידום רקמה כדי להבליט את הפטמה ולמנוע ממנה להתכווץ ולשקוע שוב. תופעות לוואי שכיחות בניתוח זה הן חוסר יכולת להניק בשל ניתוח צינוריות החלב, ולפעמים פגיעה בתחושה שיכולה להיות זמנית או קבועה.  שימוש ממושך במכשיר מיוחד שגורם יניקה של הפטמה יכול במשך הזמן, בחלק מהנשים לגרום לפטמה להזדקר.

שד נוסף – Acessory breasts

שד נוסף מופיע באוכלוסיה רגילה בשכיחות של כ 2%. לרוב בבית השחי . זו רקמת שד שמתפתחת לרוב בגיל ההתבגרות במגביל להתפתחות השדיים הרגילים. ויכולה להיות חד או דו צדדית. בשל מבנה הזהה לשד  רגיל היא יכולה להתנהג כשד לכל דבר . כולל שינויים הורמונאליים , דווחו מקרים של התפתחות סרטן השד בתוך  רקמת השד הנוסף . שד או שדיים נוספים יכולים להיות בגדלים שונים ולא סימטריים . ההפרעה היא לרוב אסתטית אך לפעמים יכולה להיות גם תפקודית. הטיפול כולל הסרת הרקמה העודפת. כאשר שדיים אילו קטנים יחסית מספיקה רק כריתת הרקמה הפנמית ללא הסרת העור . בשדים יותר גדולים עם כמות גדולה של עור יש צורך להסיר גם את העור או לפחות חלק ממנו.  הסרת העור משאירה צלקת בבית השחי. חשוב לתכנן את הניתוח כך שהצלקת תהיה כמה שפחות בולטת ונראית  לעין . מצד שני כריתת עור יתר על המידה יכולה לגרום מגבלות תפקודיות. טיפול בשאיבת שומן יכולה להתאים למקרים בהם רוב הרקמה שומנית והסרתה תספיק לקבל תוצאה קוסמטית  טובה.

שדיים צינוריים – Tubular breasts

זהו פגם אסתטי בלבד ללא פגיעה בתפקוד הרגיל של השדיים. הפגם יכול להיות חד או דו צדדי. פגם זה מאופיין על ידי שד קטן עם מעט עור . קוטר השד בסיס צר, עטרה רחבה יחסית לרוחב השד ובולטת. מבנה כזה יוצר שד בצורת חרות   או צינור. (מכאן גם השם: שד צינורי). הסיבה לכך היא היוצרות טבעת פיברוטית צלקתית בתוך רקמת השד שמונעת מהשד להתפתח בצורה נכונה. תיקון צורת השד מתבצעת עי’ ניתוק הטבעת על ידי חתכים מכיוון העטרה לכיוון בסיס השד. והרחבת בסיס השד. הגדלת נפח השד על ידי שתל שמרחיב את רקמת השד , מותח את העור ומשפר את צורת השד וגודלו. השתל מוחדר כולו מתחת לרקמת השד או בשיטה דו שכבתית, 2/3 עליונים של השתל מתחת לשריר ו 1/3 תחתון מתחת רקמת השד מעל השריר.   במידת הצורך, לרוב בניתוח נוסף.  ניתן גם להקטין את קוטר העטרה ולהרים את השד כדי לקבל תוצאה קוסמטית טובה יותר.

אסימטריה של השדיים – Breasts asymmetry

גם השדיים, כמו כל איבר זוגי אחר בגוף אינם זהים בגודלם ובצורתם. אולם לרוב הבדלים אילו זניחים ואינם מצריכים התייחסות. כאשר שד אחד מתפתח היטב בגודלו ובצורתו ואילי השני נשאר קטן מאוד ומעוות או לחלופין גדול מאוד. נוצרת אסימטריה בין השדיים. מטרת הניתוח להשוות עד כמה שיותר בין שני השדיים . הגדלת השד הקטן על ידי החדרת שתל. אם השד מאד קטן והעור מאוד מתוח אפשר למתוח את העור לגודל הרצוי על ידי  שתל מותחן שיכול להיות מוחלף בהמשך בשתל קבוע או שימוש במותחן שיכול להישאר גם כשתל.  לכל אחד יתרונות וחסרונות משלו. בשד גדול וצנוח אפשר לטפל על ידי הקטנתו והרמתו תוך כדי התייחסות לעטרה בהתאם לצורך. לרוב כדי לקבל סימטריה טובה יותר יש צורך לטפל בשני השדיים בניתוח אחד או מס’ ניתוחים תלוי באסימטריה. הזרקת שומן יכולה לעזור בכיסוי טוב יותר של השתל וקבלת סימטריה טובה יותר. לשיטה זו יתרונות וחסרונות משלה. ניתוחים אלה מקובל לעשות רק בתום ההתפתחות של השדיים ולא לפני גיל 17-18.

ד"ר שלמה ברודובסקי מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית בעל ותק של למעלה מ-30 שנות ניסיון בתחום, סגן מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית במרכז רפואי "אסף הרופא" וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. עורך ניתוחים פלסטיים ואסתטיים הכוללים: הגדלת חזה, הרמת חזה, הקטנת חזה בקרב נשים וגברים, מתיחת בטן ושאיבת שומן, ניתוחי אף, ניתוח פלסטי להצמדת אוזניים, ניתוחי עפעפיים. לתיאום פגישת ייעוץ במרפאה צלצל/י 03.9670653
ניתוחים נוספים
everest credit
צרו קשר
לחצו לחיוג