איך מתבצע ניתוח הקטנת חזה לגבר

הקטנת חזה לגברים – גניקומסטיה
(Gynecomastia)

התפתחות יתר של רקמת שד בגברים היא תופעה די שכיחה המופיע במספר דרגות חומרה באוכלוסיית גברים. הבעיה מוכרת יותר בקרב גברים הסובלים ממשקל עודף, אך לא פוסחת גם על קבוצה מצומצמת יותר של גברים רזים וניתנת להקטנה וחזרה לשגרה על ידי ניתוח הקטנת חזה לגבר.

איך מתבצע ניתוח הקטנת חזה לגבר

חלק מהגברים סובלים מהתפתחות יתר של רקמת השד, תופעה הידועה בשם גניקומסטיה.  גניקומסטיה יכולה להופיע במספר דרגות חומרה , בהתאם לגודל בלוטת השד כמות השומן ועודף העור. בדרגות חומרה מתקדמות השד יכול לדמות לשד נשי עם עטרה רחבה מאוד וצנוח. חשוב להתאים את שיטת הניתוח לדרגת החומרה ולסוג הרקמה שיש לטפל בה.  חשוב לאבחן אם השד בנוי ברובו מרקמת השד  או משומן ואם ישנו עודף עור, האם השד זקור או צנוח. חשוב שהמנתח ידע לזהות את הבעיות וידע לבחור את שיטת הניתוח הנכונה והמתאימה ואף ידע לבצעה כראוי.  הניתוח מתבצע לרוב תחת הרדמה כללית אך במקרים יחסית קלים אפשר לבצעו בהרדמה מקומית עם טשטוש. הניתוח גורם לשיפור בדימוי העצמי והביטחון העצמי ולשיפור משמעותי באיכות החיים. גברים הסובלים מגניקומסטיה נמנעים לחשוף את גופם ללא חולצה בפומבי לאחר הניתוח הם יכולים לשוב לפעילות רגילה ומהנה כמו הליכה לים או לבריכה ללא צורך בחולצה המכסה את החזה וללא צורך ללבוש חולצה במידה גדולה או גופיות מתחת לחולצה.

אבחון מקצועי לפני ניתוח גניקומסטיה

הסיבות לצמיחת יתר של רקמת השד בקרב גברים שונות, חלקן עדיין לא ידועות, אך לפי המחקרים עולה כי גניקומסטיה אצל גברים יכולה להתרחש כתוצאה מהשמנת יתר, מהפרעות הורמונאליות, מתרופות שונות, כתוצאה משימוש בסמים ובגלל בעיות גנטיות. לפני הטיפול חשוב לעבור אבחון מקצועי על ידי מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית. האבחון מאפשר למומחה לקבוע את דרגת הגניקומסטיה ובהתאם לכך להחליט על שיטת הניתוח המועדפת והנכונה.

ישנם ארבע דרגות של גניקומסטיה –

  • דרגה I : גניקומסטיה קלה (כפתורית)- התפתחות של רקמות שד מועטות מתחת לעטרה ומסביבה.
  • דרגה II : גניקומסטיה בינונית (קלאסית)- גודל שד בינוני, רקמת שד מגיעה מעבר לגבולות העטרה, גבולות השד מתמזגת עם מבית החזה.
  • דרגה III: גניקומסטיה גדולה – שד גדול, רקמת שד מגיעה מעבר לגבולות העטרה, נבולות השד לא מתמזגים עם בית החזה.
  • דרגה IV : שד גדול משמעותית, עור רפוי המזכיר בצורתו את השד הנשי. יכול להיות צנוח.

הליך ניתוח גניקומסטיה

כאמור, ניתוח הקטנת חזה לגברים מתבצע לאחר אבחון מקצועי ולאחר סדרת בדיקות ותיאום ציפיות בין המטופל לרופא המנתח. במהלך ניתוח גניקומסטיה מסירים רקמות עודפות מהשד כאשר במקרים של גניקומסטיה שנגרמה ברובה על ידי רקמת שומן (כמו במקרים של השמנת יתר) אפשר לשאוב את רקמות השומן באמצעות החדרת צינורית דרך חתכים קטנים בעור. כאשר יש צורך לטפל ברקמת השד שהיא רקמה נוקשה ולא ניתנת לשאיבה רגילה יש צורך בכריתה של ממש. בגניקומסטיה קשה על המנתח לכרות גם רקמות שד וגם את העור העודף ולהקטין את העטרה ולהרים את הפטמה, בדיוק כפי שנהוג בניתוחים לשד נשי.

בהתאם לשיטת הניתוח יוותרו צלקות על העור, גודל הצלקות ומיקומן תלוי בדרגת הגניקומסטיה. לרוב הצלקות דקות וכמעט בלתי נראות אך מראה הצלקת תלוי בגורמים רבים ובמיוחד ביכולת העור לרפא את הצלקות, אחרי הניתוח יש לחגור חגורת לחץ כדי למנוע הצטברות נוזלים ולאפשר לעור להתכווץ.  אפשר לחזור לפעילות רגילה כולל פעילות ספורטיבית לאחר כחודש. אולם יש להתייחס לכל מקרה לגופו ולהתנהג בהתאם.

ד"ר שלמה ברודובסקי מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית בעל ותק של למעלה מ-30 שנות ניסיון בתחום, סגן מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית במרכז רפואי "אסף הרופא" וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. עורך ניתוחים פלסטיים ואסתטיים הכוללים: הגדלת חזה, הרמת חזה, הקטנת חזה בקרב נשים וגברים, מתיחת בטן ושאיבת שומן, ניתוחי אף, ניתוח פלסטי להצמדת אוזניים, ניתוחי עפעפיים. לתיאום פגישת ייעוץ במרפאה צלצל/י 03.9670653
everest credit
צרו קשר
לחצו לחיוג