ניתוח גניקומסטיה

הקטנת חזה לגברים – גניקומסטיה
(Gynecomastia)

התפתחות יתר של רקמת שד בגברים היא תופעה די שכיחה המופיע במספר דרגות חומרה באוכלוסיית גברים. הבעיה מוכרת יותר בקרב גברים הסובלים ממשקל עודף, אך לא פוסחת גם על קבוצה מצומצמת יותר של גברים רזים וניתנת להקטנה וחזרה לשגרה על ידי ניתוח הקטנת חזה לגבר.

ניתוח גניקומסטיה

רקמת שד עודפת מוגדרת כגניקומסטיה. התופעה מתחילה בתקופת ההתבגרות (כמו אצל נשים) ונחשבת לתופעה טבעית. בדרך כלל, כעבור זמן קצר רקמה זו מצטמצמת. כאשר לא קורת נסיגה טבעית של רקמת השד, נפח השד גדל ונוצר שד בולט.

סיבות לביצוע ניתוח הקטנת חזה לגבר

לגינקומסטיה השפעה פסיכולוגית קשה על רוב הגברים הסובלים ממנה. הם מתביישים מאוד במבנה גופם הנשי. נמנעים להיחשף בפומבי ללא חולצה. לרוב לובשים גופיות עבות וחולצות רחבות ובמקרים יותר קשים גם חגורות אלסטיות שמצמידות את השדיים.

הסיבה לצמיחת יתר של רקמת שד בגברים לרוב אינה ידועה ומוגדרת כמקרה ראשוני. מקרים אחרים של צמיחת חזה בגבר, מתרחשים כתוצאה מהפרעות הורמונאליות, טיפולים תרופתיים שונים, טיפולים הורמונאליים או השמנת יתר.

ניתן לטפל בבעיה ולפתור אותה (ועימה בעיות דימוי עצמי) על ידי ניתוח הקטנת חזה לגבר הנקראת גם ניתוח גניקומסטיה.

דרגות גניקומסטיה

 1. גניקומסטיה קלה – התפתחות יתר של בלוטת השד קטנה מתחת לפיטמה ומעט מסביבה.
 2. גניקומסטיה בינונית – שד יותר גדול ויותר רחב לרוב תופס את רוב רוחב בית החזה. עטרה יותר רחבה מהרגיל. דומה לשד נשי.
 3. גניקומסטיה קשה – שד גדול, עטרה רחבה, עודף עור ניכר עם צניחת השד בדומה לשד נשי.

אודות ניתוח לגניקומסטיה ( הקטנת חזה לגבר )

ניתוח הקטנת חזה לגבר מתבצע לאחר פגישות, בדיקות ותיאום ציפיות מול הרופא המנתח. במהלך הניתוח מסירים רקמה עודפת מהשד. במקרה של גניקומסטיה קלה עד בינונית ואם רוב הרקמה היא רקמת שומן רכה יחסית; הניתוח מתבצע עי שאיבת שומן שכוללת החדרת צינורית דרך חתכים קטנים בעור ושאיבת השומן העודף בדומה לשאיבת שומן באזורים אחרים בגוף.

בגניקומסטיה בה רוב רקמת השד קשה, אי אפשר להסירה בשאיבת שומן אלא יש לכרותה ממש. ניתוח הקטנת חזה לגברים הסובלים מרקמת שד קשה, מתבצע דרך חתך בגבול בתחתון של העטרה (לעתים משלבים את שתי השיטות). הסיבה לכך שהחתך נעשה בגבול העטרה היא בכך שלרוב הצלקת נרפאת מאוד יפה ובקושי, אם בכלל, נראות לעין. לאחר הסרת הרקמה, לרוב העור והעטרה מתכווצים למימדים הנכונים.

בגינקומסטיה קשה, כאשר ישנה קרמת שד גדולה מאוד, העטרה רחבה מאוד, עודפי עור גדולים והשד צנוח, הניתוח כולל כריתת רקמת השד והעור העודף, הקטנת העטרה והרמת הפטמה בדומה לניתוח בשד נשי. אז גם הצלקות נראות יותר, בהתאם.

צלקות בניתוח הקטנת חזה לגברים

מיקום וגודל הצלקות נקבע לפי סוג הניתוח.
כאשר בניתוח מתבצעת שאיבת שומן בלבד, נשארות צלקות קטנות מאוד בגודל של כ- 0.5 סמ’ בלבד שלרוב מחלימות ובקושי נראות לעין.
בניתוחים הכוללים כריתת בלוטת השד, החתך מתבצע בגבול התחתון של העטרה, במעבר בין העור הבהיר לעטרה היותר כהה. צלקת זו בשל מיקומה לאחר ריפוי – בקושי נראית לעין.
בגניקומסטיה קשה הצלקות יותר גדולות וארוכות, תלוי בגודל השד ושיטת הניתוח. לרוב צלקות אילו דומות לצלקות בהרמת והקטנת שד נשי.

הערה: לרוב הצלקות דקות, עדינות, ובהירות אך לפעמים הן עבות גסות בולטות וכהות.
איכות הצלקות תלויה ביכולת הגוף לרפא אותן.
חשוב לדעת שאין שום בדיקה שיכולה לנבא את צורת הצלקות שתיווצרנה לאחר הניתוח. את התוצאה הסופית אפשר לראות לרוב רק לאחר מספר חודשים.

החלמה וחזרה לשגרה לאחר ניתוח הקטנת חזה לגברים

 • הניתוח הקטנת חזה לגבר מתבצע בדרך כלל בהרדמה כללית, אם כי במקרים קלים אפשר לבצעו בהרדמה מקומית עם טשטוש.
 • משך האשפוז הינו בהתאם לגודל הניתוח וסוג ההרדמה, עד 24 שעות.
 • לאחר הניתוח יש לחבוש חגורת לחץ או גופיה אלסטית מיוחדת,  לתקופה של מספר שבועות עד חודש. מטרת הלחץ, למנוע הצטברות נוזלים בחלל שנוצר לאחר הסרת בלוטת השד, לזרז את ירידת הנפיחות
 • (תופעת לוואי טבעית לאחר כל ניתוח), לזרז ולשפר את התכווצות העור העודף שנשאר לאחר הסרת הבלוטה.
 • חזרה לפעילות מתבצעת  בהדרגה.
 • לפעילות גופנית אפשר לחזור כעבור מס’ שבועות עד חודש, בהתאם לקצב ההחלמה ובהתאם להוראות הרופא או מנתח פלסטי

חשוב לציין שגם בניתוח הזה. כמו בכל הניתוחים האחרים, ללא יוצא מן הכלל, את התוצאה הסופית ניתן לראות רק כעבור מספר חודשים, כאשר הצלקות מגלידות , הבצקת (הנפיחות) יורדת והעור מתכווץ.

יתרונות הקטנת חזה לגבר

לאחר הניתוח :

 • חל שיפור בדימוי העצמי ובביטחון העצמי
 • חזרה לפעילות מהנה כמו הליכה לים ללא חולצה
 • לבישת חולצות במידה מתאימה ולא חולצות גדולות / גופיות מתחת לחולצה ועוד.
ד"ר שלמה ברודובסקי מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית בעל ותק של למעלה מ-30 שנות ניסיון בתחום, סגן מנהל מחלקת כירורגיה פלסטית במרכז רפואי "אסף הרופא" וחבר באיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. עורך ניתוחים פלסטיים ואסתטיים הכוללים: הגדלת חזה, הרמת חזה, הקטנת חזה בקרב נשים וגברים, מתיחת בטן ושאיבת שומן, ניתוחי אף, ניתוח פלסטי להצמדת אוזניים, ניתוחי עפעפיים. לתיאום פגישת ייעוץ במרפאה צלצל/י 03.9670653
everest credit
צרו קשר
לחצו לחיוג